Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
27 marca, 2019
17:00

Śląskie Niebo Jürgena Gretschela

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne w Legnicy

Wydawnictwo Edytor

zapraszają na promocję książki

Magdaleny Maruck

Śląskie Niebo Jürgena Gretschela
 

O tradycyjnej kuchni dolnośląskiej opowie Róża Rzepakowska.
 Wybrane teksty przeczyta Jan Hila
 W programie pokaz Zespołu Pieśni i Tańca Legnica w tradycyjnych tańcach dolnośląskich oraz poczęstunek z tradycyjnej kuchni dolnośląskiej.


 Filia 54 MBP, 22 lutego 2019 godz. 17.00, ul. Jesienna 22 (wejście od Zimowej)
 

Autorką książki jest dr Magdalena Maruck. Jürgen Gretschel pracował w PKS Złototoryja, zasłużył się w przywracaniu pamięci historycznej, min. postawienia Pomnika Trozendorfa, właściwego opisu fontanny Górników, a na końcu utworzenia lapidarium w Świerzawie. Jürgen najpierw miał zespół taneczny "Złoty Lew" ale po otwarciu granic zespół przestał istnieć. 5 lat temu nauczył tańców dolnośląskich Zespół Pieśni i Tańca Legnica. Kilka z nich zaprezentujemy na spotkaniu.

Od wielu lat Jürgen Gretschel gotował i prezentował na wielu spotkaniach tradycyjną kuchnię dolnośląską. Udało się odtworzyć prawie 40 przepisów tradycyjnych potraw dolnośląskich, które zostały ugotowane i zaprezentowane w książce. Współtwórczynią tej części książki jest Róża Rzepakowska z Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, znakomita w przyrządzaniu tradycyjnych potraw dolnośląskich. Wiele z tych potraw Róża zaprezentuje na spotkaniu.

Jedną z części książki są przedstawione obrzędy i zwyczaje jakie tu były do 1945 roku oraz Kalendarium historii Śląska - Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela opracowane przez Jürgena Gretschela, to kolejne „smaczki“ tej książki.

Wszystkie teksty w książce są w języku polskim i niemieckim.